De studentenraad kraakt de recent aangekondigde bezuinigingsmaatregelen waarbij alle faculteiten 10 procent moeten inleveren. In een felle reactie waarschuwen de studentvertegenwoordigers dat deze uniforme bezuinigingsaanpak de onderwijskwaliteit onderuit dreigt te halen.
(Foto: Thijs van Reeuwijk)
‘Wij zijn zeer benieuwd naar de reden dat elke faculteit procentueel evenveel moet bezuinigen,’ schrijft de studentenraad (sr) in een reactie op vragen van Delta. Volgens de studentenvertegenwoordigers houdt deze algemene methode onvoldoende rekening met de verschillende financiële posities van faculteiten.
Daarnaast ontbreekt volgens de sr bovendien een duidelijke toekomstvisie in de plannen. ‘Worden er keuzes gemaakt over kernactiviteiten? Of wordt er alleen gesneden zonder een toekomstvisie?’
Onderwijskwaliteit onder druk
Zorgen van de sr zijn er vooral over de gevolgen van deze ‘ombuigingen’ voor studenten. Zo liggen er bij sommige faculteiten plannen om het aantal studentassistenten te verminderen en worden er minder nieuwe docenten aangenomen. Elders dreigen keuzevakken met weinig studenten te verdwijnen. ‘De concrete gevolgen voor studenten kunnen fors zijn,’ waarschuwt de sr, die vreest voor overvolle collegezalen en verminderde individuele begeleiding.
Volgens de raad komt hierdoor de kwaliteit van het onderwijs in gevaar. ‘Ook al blijven de prestaties op korte termijn op wereldniveau, we voorzien een gestage afname in de kwaliteit van het Delftse ingenieursonderwijs.’ Daarnaast signaleert de sr een ‘zorgwekkende trend’ waarbij onderzoek financieel wordt bevoordeeld ten opzichte van onderwijs.
Betrek studenten bij besluitvormingsproces
De bezuinigingen treffen daarnaast ook verschillende studentvoorzieningen. De sr vreest voor een afname van beschikbare studieplekken en mogelijke kortingen op de financiële ondersteuning van studieverenigingen. ‘Een sterke band met je opleiding is cruciaal voor academisch succes,’ benadrukt de sr. ‘Het is essentieel dat studenten zich ook buiten hun studie kunnen blijven ontwikkelen.’
- De sr heeft het onderwerp ‘ombuigingen’ geagendeerd voor de maandelijkse overlegvergadering met het college van bestuur (cvb). Dit overleg vindt plaats op donderdag 13 februari van 9.00-11.00 uur in de grote vergaderzaal (B2.210) op de tweede verdieping van de Van der Burghweg 2.
Kritiek is er ook op de beperkte studentenbetrokkenheid bij het besluitvormingsproces. De raad roept decanen ‘met klem’ op om facultaire studentenraden tijdig te betrekken bij de bezuinigingsplannen. Ze pleit voor ‘niet alleen adviesrecht maar ook daadwerkelijke beslissingsmacht’ in kwesties die onderwijs en voorzieningen raken. Als er onvoldoende studenteninspraak komt, sluit de raad niet uit dat ze niet zal instemmen met de aankomende begroting.
Tijdspad
De faculteiten moeten hun bezuinigingsplannen voor 1 juni 2025 indienen bij het college van bestuur. In deze plannen moeten de faculteiten onder meer duidelijk maken waar afdelingen flexibeler kunnen worden ingericht en welke onderwijs- en onderzoeksactiviteiten mogelijk te bundelen zijn. Ook moeten ze inschatten welke onderdelen in de toekomst inhoudelijk en financieel minder zullen bijdragen aan de doelen van de faculteit. Na bespreking in de zomer volgt in oktober 2025 definitieve besluitvorming.
Ook de vakbonden reageren op de voorgenomen bezuinigingen. Hun reactie aan Delta volgt donderdag.

Heb je een vraag of opmerking over dit artikel?
m.vanderveldt@tudelft.nl
Comments are closed.