
Jaap van der Sar
Wetenschapsredacteur
Jaap (1975) is wetenschapsredacteur bij Delta. Na een veelvormige loopbaan als journalist en allround mediamaker kan hij zich bij Delta helemaal uitleven in zijn grenzeloze nieuwsgierigheid voor techniek en innovatie. Werk jij aan iets moois, spannends, unieks of wereldschokkends? Jaap wil er heel graag alles van weten!
Legervoertuigen, drones en militairen markeerden op 1 juli de start van een nieuwe samenwerking in de API-hal. De hal, die sinds 1977 ruimte bood aan grote onderzoeksopstellingen, wordt voortaan verhuurd aan Defensie voor de ontwikkeling en het testen van nieuwe technologie samen met startups en mkb-bedrijven.
Als het gaat over indrukwekkende civiele projecten, wordt het niet veel spannender dan een tunnel tussen het Afrikaanse en Europese continent. Tunnelboorfabrikant Herrenknecht deed onderzoek naar de technische haalbaarheid in opdracht van de Spaanse overheid en concludeerde: ‘kom maar door met die klus’. Delta vroeg tunnelexpert Wout Broere: kan dat eigenlijk wel?
Maar liefst één op de vier jongeren is mantelzorger, een taak die soms loodzwaar is. Dat is ook het verhaal van TU-alumnus Simon Loose. Hij was eerstejaars en nog geen 18 jaar, toen zijn moeder werd getroffen door een hersenbloeding. Van een zorgeloze studententijd was geen sprake meer: “Vanaf die dag was het overleven: colleges wisselde ik af met ziekenhuis en revalidatiecentrum.”
Voor eerstejaars studenten werktuigbouwkunde stond er veel op het spel, woensdag 10 juni. Na maanden zwoegen stonden ze klaar: zo’n 700 studenten, verdeeld over 112 teams, met hun ‘mechanische boulderaar’ in de startblokken. Welke revolutionaire machine bereikt als eerst de top? “Ik zit nu op 28 seconden!”
Wat te doen als je zonnecellen al zo efficiënt zijn dat je bij de verdere ontwikkeling tegen een grens aanloopt? Stoppen? Of een nieuwe route bedenken? Bij de onderzoeksgroep photovoltaics materials and devices (faculteit EWI), kozen ze voor optie twee. Zonnecelhoogleraar Olindo Isabella: “Wat als je twee innovatieve cellen op elkaar plakt?”
