Onderwijs

Smijt- en valwerk

Van een hoogte van minstens twaalf meter een object met een ei erin zo snel mogelijk naar beneden gooien, waarbij het ei natuurlijk wel heel aan moet komen.

Dat was het doel van de door studievereniging VSV Leonardo da Vinci georganiseerde Gravity Challenge, donderdag bij de faculteit luchtvaart- en ruimtevaarttechniek.


Het team van de Duitse captain Robert Werner won haar eigen lichaamsgewicht in Red Bull met een grote lange raket.


DeBaCo – VSV ‘Leonardo da Vinci’ Gravity Challenge

Een vakantie zonder sociale netwerksites als Facebook, Myspace en Hyves is voor veel mensen niet meer denkbaar. Zelfs liggend op een afgelegen strand met een cocktail in de hand, verkeren ze het liefste tegelijkertijd in de echte en de virtuele wereld. Over hoe de scheiding tussen die twee werelden steeds meer vervaagt, gaat ‘Welkom in Youtopia’ van jurist en filosoof mr.dr. Menno van der Veen. Als postdoc doet hij aan de TU onderzoek naar neokoloniale aspecten van biobrandstof in Zuid-Afrika.

Jongeren groeien op met internet en de gewoonte om in beide werelden tegelijk te communiceren. Van der Veen ziet Youtopia als een verzameling geschakelde webben. Youtopisten zijn als ‘tientallen zijderupsen, die zich op verschillende plekken en in verschillende sociale verbanden (webben) bewegen. De poreuze buitenkant maakt dat de cocon zich uit kan breiden en dat de buitenwereld makkelijk kan binnendringen’.

Dat Van der Veen filosoof is, wordt duidelijk in het ijzersterke eerste deel van het boek. Daarin verbindt hij op een toegankelijke en diepgravende manier de zogenaamde webben van Youtopisten met theorieën van de invloedrijke Duitse filosofen Peter Sloterdijk en Martin Heidegger. De laatste zag de wereld als een verbondenheid met de grond, de omgeving waar iemand is opgegroeid. ‘De meeste Youtopisten creëren in hun omgeving juist ruimte voor meditaties over de diepere betekenis van hun bestaan. Heidegger zou van de uitspraak gruwen, maar zijn landweg is een digitale snelweg geworden. De Youtopische omgeving bestaat bijvoorbeeld uit een iPhone: een telefoon, fotocamera, computer en weblog ineen. De Youtopist kan zo tot diep in de Guatemalteekse jungle een thuis creëren. Zijn omgeving reist met hem mee.’

De virtuele wereld onderscheidt zich van de gewone door de hoge mate van ‘maakbaarheid’. De Youtopist staat zelf aan het roer bij het fabriceren van een Facebookpagina. Dat wordt duidelijk voor wie ‘Youtopia’ googled. De zoekterm levert opmerkelijke hits op: waaronder een trainingsprogramma voor het perfecte lichaam en een swingersclub. Al deze Youtopia’s zijn maakbaar, volgens de filosoof.

Helaas boet het boek aan scherpte in na honderd pagina’s. Van der Veen gaat onder meer na hoe Youtopisten over ontwikkelingswerk denken. Daar blijken ze volgens hem niet zoveel mee te kunnen. Het is onduidelijk waarom de filosoof pagina’s vol schrijft over dit blijkbaar irrelevante onderwerp. Door meer van dit soort overbodige passages steekt het tweede deel schril af bij het eerste stuk.

Menno van der Veen, ‘Welkom in Youtopia’, Boom, 168p., 14,95 euro

Redacteur Redactie

Heb je een vraag of opmerking over dit artikel?

delta@tudelft.nl

Comments are closed.