Veertigduizend studenten moeten de komende drie jaar de langstudeerboete betalen, terwijl ze geen recht op studiefinanciering meer hebben. Zij mogen de verhoging van hun collegegeld lenen.
Naar verwachting zullen tien- tot vijftienduizend studenten van deze mogelijkheid gebruik maken, schrijft staatssecretaris Halbe Zijlstra in een ‘nota van wijziging’ die hij naar de Tweede Kamer heeft gestuurd.
Als studenten geen basisbeurs meer krijgen, mogen ze nog drie jaar lenen bij de Dienst Uitvoering Onderwijs. Het ‘langstudeerderskrediet’ is bedoeld voor studenten die ook die drie leenjaren al achter de rug hebben.
Zij mogen maximaal drieduizend euro per jaar lenen, om het verschil tussen het verhoogde en het gewone collegegeld te overbruggen. Het geleende bedrag wordt bij de studieschuld opgeteld en onder dezelfde voorwaarden afgelost.
Het kabinet wil studenten die langer dan een jaar zijn uitgelopen in hun bachelor- of masteropleiding drieduizend euro extra collegegeld laten betalen. Volgende week donderdag vergadert de Tweede Kamer over het wetsvoorstel. Twee dagen daarvoor gaan studenten ertegen protesteren in Den Haag.
Ze heeft een vrije dag, maar zelfs dan heeft ir. Alice Beurze Mba (33) het druk. Ze gaat in juni trouwen en moet nog veel regelen. Zoveel dat ze er een vrije dag voor nam. Normaal lukt het haar prima om alles te regelen, gewoon na haar lange werkdagen of in het weekeinde. Anders dan in Nederland, waar de winkels allang dicht waren als Beurze eindelijk vrij was.
“Dat is zo fijn hier, iedereen wil service verlenen”, vertelt Beurze, die vijfeneenhalf jaar in Singapore woont. “De stomerij haalt en brengt op je kantoor. En het postkantoor is gewoon op zondag open. Je kunt hier een moeiteloos leven leiden.” Ook aan het huishouden hoeft ze geen tijd te spenderen. Twee keer per week komt de hulp schoonmaken, strijken, boodschappen doen of de onderhoudsmonteur binnenlaten.
Beurze, opgeleid als civiel ingenieur, kan zich dus volop richten op haar werk bij de Standard Chartered Bank. Ze verkoopt financiële contracten aan grootgebruikers of producenten van olie. “Dat betekent dat ik continu de olieprijzen volg”, vertelt ze. “Ik zit tussen de beurshandelaren. Maar ik volg ook alle nieuws. De werkloosheid in de Verenigde Staten heeft bijvoorbeeld invloed op de markt.”
Dat de glimmende winkelcentra altijd open zijn en drinkbaar water uit de kraan komt, betekent niet dat er geen armoede is, meent Beurze. Taxichauffeurs hebben er soms een baan naast om rond te komen. “En na het uitgaan zie ik weleens een hele oude man frietjes van de vloer vegen”, aldus Beurze. “Ik betaal hier waanzinnig weinig belasting. Ik zou graag iets meer betalen voor wat betere sociale voorzieningen.”

Comments are closed.