Science

Cover

It took him four months to grow the crystal, which now adorns the cover of his PhD thesis in real-life size. He took the photo himself, using some coloured filters for the effect.

A friend of his, Daniel de Vos from DavoCreations, added light, smoke and lettering. 


A crystal grows, Dr Jan-Harm Urbanus explains, when the solution becomes over-satisfied due to evaporation, pH-change or temperature drop. This can happen in seconds (many small crystals) or in months. The essential thing is that the crystal be a very pure form of a certain chemical, in this case cinnamic acid. 


Urbanus works as a researcher in separation technologies at TNO in Delft. He optimised crystallisation as a separation technology for the production of bio-based materials. Wood, corn or straw are typically converted into sugars, from which micro-organisms produce useful chemicals. Crystallisation can be used to extract the pure product from a solution. In practice, however, the crystals will not grow as long and as large as the one shown on the cover. 


Dr Jan-Harm Urbanus defended his thesis on Monday 16 May 2011. PhD supervisors were Prof. P.J. Jansens and Dr. Joop ter Horst from Mechanical, Maritime and Materials Engineering. 

De KIA-coalitie, gevormd door zo’n dertig partijen, waaronder universiteitenvereniging VSNU, de HBO-raad, onderzoeksinstellingen, vakbonden en werkgeversorganisaties, bracht gisteren advies uit: overheid en bedrijfsleven zouden de komende tien jaar samen zeven tot tien miljard euro moeten investeren in kennis en innovatie. Het actieplan is met opzet nu gelanceerd, bevestigt Rinnooy Kan, zodat de politici die het nieuwe kabinet gaan vormen de boodschap goed tot zich kunnen laten doordringen.

Hoe bewerkt u deze politici?

“Ieder van onze leden doet dat op zijn eigen manier. Een lobby voeren is geen rocket science. We bellen iemand op die we kennen, of we komen iemand tegen, en dan wijzen we nog eens op de plannen voor de kenniseconomie. We blijven hen eraan herinneren en voeren de druk op. En iedereen heeft daarbij zijn eigen stijl. Iemand van een vakbond kent weer andere mensen dan iemand van een werkgeversorganisatie.”

Uw KIA-coalitie is een voortzetting van het Innovatieplatform, waar premier Balkenende voorzitter van was. Moet de nieuwe premier weer voorzitter worden?
“Het voorzitterschap van de premier verleent gezag. Het geeft het platform gewicht en maakt het zichtbaar. Maar de premier moet altijd enigszins terughoudend zijn, meer dan de rest van de leden. Met een andere voorzitter hoeven we misschien minder voorzichtig te zijn als we een plan bedenken. Het heeft dus voor- en nadelen. Ik heb er geen sterke mening over.”

In het advies dat u uitbracht, pleit u voor hoge investeringen.

“Maar die zijn niet zonder precedent. Kijk maar naar de landen om ons heen, waar ze vele miljarden investeren. Als we een optelsom hadden gemaakt van alle plannen van onze leden, waren we ver boven het bedrag uitgekomen dat we nu vragen. Maar dit bedrag doet recht aan de ambities in ons advies. Het is een realistisch plan.”

Volgt u de formatie?
“Van grote afstand. Zelfs letterlijk, want ik verblijf momenteel in de Verenigde Staten. Ik heb er zeker vertrouwen in. De meeste partijen willen in kennis investeren, of in elk geval niet bezuinigen. Dat is toch een opmerkelijk resultaat van de lobby die we voor kennis en innovatie hebben gevoerd.”

D66 komt misschien in de regering. Hoe nauw bent u nog bij de partij betrokken?

“Dat is niet wezenlijk veranderd. Ik sta nog steeds in de periferie. Ik heb Alexander Pechtold natuurlijk wel eens gesproken, en niet alleen over dit onderwerp.”

Zou u bereid zijn minister te worden?
“Dat is niet aan de orde. Eerst moeten de partijen met elkaar praten. Ik zeg er verder niets over.”

Editor Redactie

Do you have a question or comment about this article?

delta@tudelft.nl

Comments are closed.