Onderwijs

In Memoriam – Karel Drenth

Ir. Karel (K.F.) Drenth(10 oktober 1945 – 10 april 2010)We hadden het zo graag anders gedaan. Omstreeks deze tijd wilden we de afscheidsbijeenkomst in verband met zijn vervroegde pensionering houden.

Het mocht niet zo zijn. Op zaterdag 10 april is na een kortstondige ziekte onze collega Karel Drenth overleden.
Al vanaf 1971 was Karel verbonden aan de TU Delft. Hij hield zich al die tijd actief bezig met het bijbrengen van de ontwerpkennis in de werktuigbouw. Aanvankelijk was dat in de voertuigtechniek maar later werd dat verder verbreed naar de gehele transportsector. Van asfalteermachine tot ondergrondse automatisch gestuurde voertuigen, de DTM ofwel de Delft Tunnel Mover, van multi-trailer voor containertransport tot werktuigen voor gesloten opslag van stortgoed.
Karel was vele jaren organisator en stimulator van de jaarlijkse ontwerpwedstrijd met tientallen teams eerstejaars studenten, die in een paar maanden tijd zelf ontworpen machientjes demonstreerden. Dit was een jaarlijks spektakel waar de nationale pers op af kwam.
We denken aan de befaamde Mono-as, de Dart-machine, de mechanische golfer en de penalty-machine.
Tijdens diverse buitenlandreizen en bezoeken aan de Formula-student-evenementen bleef Karel de coach met veel aandacht voor de ontwikkeling van de technische student.
Niet alleen studenten wisten de weg naar Karel te vinden. Ook het bedrijfsleven kreeg middels afstudeeropdrachten menig goed toepasbaar idee toegespeeld. Dat heeft geleid tot allerlei praktische toepassingen, waarbij op sommige ideeën patent werd verleend. Wij zullen Karel missen als een vriendelijke deskundige collega en wensen zijn echtgenote, kinderen, kleinkinderen en verdere familie veel sterkte bij het verwerken van dit onverwachte verlies.

Joan Rijsenbrij, namens de collega’s van de afdeling maritime and transport technology van de faculteit Werktuigbouwkunde, Maritieme Techniek en Technische Materiaalwetenschappen.
 

Studentenhuisvesting Duwo levert in 2010 en 2011 op drie locaties een kleine duizend studentenwoningen op. Volgens Duwo komt daarmee de geplande realisatie van veertienhonderd woningen in de periode van 2006 tot en met 2010 eindelijk goed op gang.
Het gaat om een in mei gestart project aan de Rotterdamseweg (267 woningen), de Derde Toren aan de Balthasar van der Polweg (405) en nieuwbouw en herontwikkeling aan het De Vries van Heijstplantsoen (294). Deze 966 studentenwoningen zijn een uitwerking van het drie jaar geleden afgesloten convenant tussen de TU, de gemeente Delft, studentenvakbond VSSD en Duwo. Daarin werd afgesproken dat Duwo voor 2011 zou zorgen voor veertienhonderd nieuwe studentenwoningen.
Voortvloeiend uit het convenant zijn er ook plannen voor zeker drie projecten die samen goed zijn voor 583 studentenwoningen. Het gaat om nieuwbouw op de plaats van Kanaalweg 3 (voormalig Dish-hotel; tweehonderd), restauratie en herontwikkeling van Mijnbouwplein 11 (tweehonderd) en nieuwbouw aan de nieuwe Prof. Schermerhornstraat, waar het plan Mijnbouwhof en Kanaalweg 288 studenten aan woonruimte moet helpen.
Een datum voor het begin van de realisatie van die drie plannen is nog niet bekend. Voor de bouw van die woningen ontstond eind mei een blokkade. De Raad van State zette toen een streep door bestemmingsplan TU Noord. De Belangenvereniging TU Noord en de Stichting Commissie Natuur en Milieu tekenden bezwaar aan tegen het bestemmingsplan. De gemeente Delft had nieuw te bouwen studentenkamers ten onrechte als halve woningen geteld. Er moet nu een milieu-effectrapportage komen.
De afspraken in het convenant zijn volgens de gemeente grotendeels verwerkt in de prestatieafspraken 2009-2012 die twee weken geleden zijn ondertekend. Daarin staan afspraken tussen de gemeente Delft en de Delftse woningcorporaties Duwo, Vestia, Vodimes en Woonbron. Volgens deze uitwerking van de Woonvisie Delft 2008-2020 moeten tussen 2008 en 2016 minstens 3600 studenteneenheden worden gerealiseerd. Voor de korte termijn wordt buiten het TU-gebied gezocht naar kansen voor studentenhuisvesting. Gekeken wordt naar de locaties Station Delft-Zuid, Buitenhof en potentiële kantorenlocaties. Op middellange termijn wordt gekeken naar mogelijkheden binnen het TU-gebied.
Duwo ontwikkelt ondertussen enkele spoedinitiatieven. Een daarvan is het ombouwen van sociale huurwoningen tot studentenkamers. Per jaar levert dat ongeveer tweehonderd kamers op. Een groot deel van de dit jaar op die wijze te creëren kamers is volgens de woningcorporatie aan het begin van het komend collegejaar beschikbaar. Daarnaast heeft Duwo de gemeente gevraagd locaties beschikbaar te stellen voor tijdelijke studentenhuisvesting. Het gaat dan om containerwoningen. De gemeente heeft inmiddels een braakliggend terrein bij station Delft-Zuid aangewezen. Daar komen 210 semipermanente studentenwoningen. 

Redacteur Redactie

Heb je een vraag of opmerking over dit artikel?

delta@tudelft.nl

Comments are closed.