Microbiologen van de TU en het Kluyver Centre for Genomics of Industrial Fermentation hebben gist zodanig aangepast dat het micro-organisme makkelijker bio-ethanol produceert uit landbouwafval. Hun onderzoek is vorige week gepubliceerd in het tijdschrift Applied and Environmental Microbiology.
Slechts één gen uit de bacterie E. coli voegde (hoofdauteur) microbioloog Guadalupe Medina toe aan het gistgenoom. Hij sloeg er drie vliegen mee in een klap: bij het vergistingsproces ontstond meer ethanol (de brandstof waar het allemaal om te doen is), minder azijnzuur en geen glycerol als bijproduct.
Vooral het feit dat de gist in staat is om behalve suikers ook azijnzuur om te zetten in ethanol is gunstig. Tot nu toe remde azijnzuur juist de productie van ethanol.
Het onderzoek kan een doorbraak veroorzaken in de productie van zogenaamde tweede-generatie bio-ethanol. Hierbij wordt ethanol gewonnen uit moeilijk afbreekbare houtachtige suikers – ook wel c5-suikers genoemd – uit de reststromen van de landbouw, zoals tarwestro of maïsloof. Deze grondstoffen concurreren niet met de voedselproductie. Tot nu toe ontstaat vooral bij deze vergisting veel azijnzuur.
De onderzoekers gaan nu onderzoeken of het vergistingsproces ook goed werkt onder industriële omstandigheden. Ze hebben octrooi aangevraagd en zijn van plan om nauw samen te werken met het bedrijfsleven.
Slechts één gen uit de bacterie E.coli voegde (hoofdauteur) microbioloog drs. Victor Guadalupe Medina toe aan het gistgenoom. Hij sloeg er drie vliegen mee in een klap: bij het vergistingsproces ontstond meer ethanol (de brandstof waar het allemaal om te doen is), minder azijnzuur en geen glycerol als bijproduct.
Vooral het feit dat de gist in staat is om behalve suikers ook azijnzuur om te zetten in ethanol is gunstig. Tot nu toe remde azijnzuur juist de productie van ethanol.
Het onderzoek kan een doorbraak veroorzaken in de productie van zogenaamde tweede-generatie bio-ethanol. Hierbij wordt ethanol gewonnen uit moeilijk afbreekbare houtachtige suikers – ook wel C5-suikers genoemd – uit de reststromen van de landbouw, zoals tarwestro of maïsloof. Deze grondstoffen concurreren niet met de voedselproductie. Tot nu toe ontstaat vooral bij deze vergisting veel azijnzuur.
De onderzoekers gaan nu onderzoeken of het vergistingsproces ook goed werkt onder industriële omstandigheden. Ze hebben octrooi aangevraagd en zijn van plan om nauw samen te werken met het bedrijfsleven.
Foto
Foto
Foto
Foto
Foto
Delft ‘giet oan’. Donderdag (vanavond) om 20.00 uur zijn de eerste door de unit sport en studentenschaatsvereniging ELS georganiseerde Delftse sprintkampioenschappen bij de Balpol. Inschrijven kan via Facebook of Twitter.
Aan de Balthasar van der Polweg moet nog dit jaar begonnen worden met de bouw van een vierde studentencomplex.
Een iglo die muziek speelt, water van allerlei kleurtjes dat op commando door een immens web van slangetjes stroomt en muren die overeind komen als je tegen windmolentjes aanblaast. De hal van IO leek vorige week op een sprookjeswereld. ...